معرفی شتابدهنده‌های دارویی بخش هشتم: شتابدهنده SPARK

SPARK، پلی میان میز آزمایشگاه و تخت بیمار

برای استارتاپ ها یا شرکت هایی که در مراحل اولیه توسعه خود هستند، همواره خطر شکست. به سبب عدم وجود پشتوانه علمی کافی در مسیر توسعه وجود دارد. چنین استارتاپ هایی تا زمانی که به اهداف اولیه خود دست نیابند، به احتمال خیلی زیاد نمی توانند راه خود را به سوی صنعت باز کنند و از سویی دیگر، حمایت های مالی زیادی نیز از سوی دولت، صندوق های مالی و یا سرمایه گذاران خصوصی برای این دسته از استارتاپ ها وجود نخواهد داشت. تعداد اندکی از سرمایه گذاران، معتقدند که برنامه های توسعه و ارائه حمایت های مالی باید صرفا متعلق به استارتاپ های قوی و به اصطلاح “برنده” باشد.

اما اسپارک، روی استارتاپ هایی متمرکز است که صاحبان آن به طور پیوسته در مسیر یادگیری بوده و ایده های آنان مرتبط با نیازهای دارویی و درمانی می باشد. اسپارک آن ها را در مسیرشان یاری نموده و منابع مالی و حمایتی خود را در اختیار آنان قرار می دهد.

معرفی شتابدهنده اسپارک فنلاند

با هدف هدایت دستاوردهای علمی، آکادمیک و بالینی به سوی خلق راه حل های خلاقانه و کاربردی در دنیای علم و فضای بالینی شروع به کار نموده است. برنامه های اسپارک همچنین، با تربیت دانشمندان، دانشجویان و متخصصان بالینی در حوزه دارو و سلامت و درمان، و ایجاد درک و فهم از جنبه های مختلف یک کسب و کار، توسعه مشاغل را نیز حمایت می کند و در ارتباط نزدیک با فضاهای نوآوری و تکنولوژی دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی و بیمارستان ها عمل می کند. برنامه شتابدهی اسپارک، ابتدا در سال 2006 و در دانشگاه استنفورد، توسط پروفسور Daria Mochly Rosen، با هدف پیشرفت و هدایت تحقیقات زیست-پزشکی به سوی درمان های جدید برای بیماران شروع به کار نمود. این برنامه شتابدهی خدمات منتورینگ و آموزشی و همچنین مدل های تولید محصول را با استفاده از استانداردهای صنعتی ارائه می نماید.

برنامه جامع شتابدهی اسپارک در ارائه خدمات زیر خلاصه می گردد

 • ایجاد یک مسیر تازه و کاربردی و خلق راه حل های ارزش آفرین در زمینه سلامت و درمان و فضای علوم زیستی
 • تربیت دانشمندان، متخصصان بالینی و دانشجویان برای یافتن و ساختن راه حل های نوآورانه
 • در معرض قرار دادن پروژه ها و تیم ها در برابر رهبران اصلی بازار
 • حمایت از توسعه مشاغل برای دانشمندان، متخصصان بالینی و دانشجویان
 • پیشرفت، نوسازی و رشد در حوزه سلامت و درمان و علوم زیستی
 • ساختن شبکه ارتباطی قوی در اروپا و جهانی

برنامه های اختصاصی اسپارک

برنامه اسپارک، فرصت های متنوعی را برای صاحبان ایده، منتورها، دانشجویان و متخصصان صنعت فراهم می آورد.

خدمات اسپارک برای صاحبان ایده

اسپارک یک برنامه دو ساله شتابدهی را برای حمایت از توسعه ایده ها و عملی نمودن آنها در حوزه بالین و یا صنعت ارائه می نماید. اسپارک با ارائه مشاوره های مخصوص به هر تیم، ارائه مجوز برای دسترسی به برخی از امکانات آزمایشگاهی و کمک به آنان در بنا نهادن یک شراکت موفق با صاحبان صنعت و یا سرمایه گذاران، به آن ها کمک می نماید. (اسپارک، برای استارتاپ های مرتبط با دارو و واکسنی که در مراحل بسیار اولیه هستند، اجازه تمدید مجوز حضور در شتابدهنده تا یک سال دیگر را نیز صادر می نماید.)

برنامه های مختلف اسپارک برای تیم های  استارتاپی

آموزش

تمامی افراد شرکت کننده در شتابدهنده اسپارک که اصطلاحا به آن ها SPARKees اطلاق می شود، می بایست در سمینارهای منظم و کارگاه هایی که برای تدریس و آموزش چگونگی ایجاد و توسعه یک “راه حل” (یک دارو یا دستگاه پزشکی و …) و همچنین، درک اینکه چه مواردی از وجوه تجاری سازی و مالی یک پروژه باید مدنظر قرار بگیرد، شرکت کنند.

موضوعاتی که در کارگاه های SPARK پوشش داده می شوند عبارت اند از:

 • معرفی حوزه تحقیق و توسعه (R&D) در علوم زیستی
 • فرآیند توسعه محصول
 • بازار مناسب برای محصول
 • تفکر خلاق در پروژه های R&D
 • مقررات و کنترل کیفی
 • کارآزمایی های بالینی
 • مدیریت پروژه
 • فرآیند تولید و ملاحظات مربوطه
منتورشیپ

 در طول دوره دو ساله شتابدهی، تیم ها با منتورهای خود به شکل منظم، در دومین سه شنبه هر ماه، ملاقات خواهند داشت. این جلسات به صورت کاملا خصوصی بوده و عقد قرارداد NDA/CDA برای طرفین ضروری می باشد. هر تیم، به روزرسانی های منظمی از پیشرفت اخیر خود را به منتورها ارائه خواهد داد و از آن ها فیدبک و راهنمایی هایی در مورد چگونگی رشد و از میان برداشتن مشکلات پیش روی خود، دریافت می نماید. منتورها برای هریک از مشکلات و مرحله ای از مسیر توسعه بخشی که تیم ها در آن قرار دارند، مشاوره های اختصاصی ارائه می نمایند. اسپارک هم اکنون دارای بیش از 150 منتور و مشاور بوده که این تعداد، در اولین سال شروع به فعالیت اسپارک، تنها 5 عدد بود.

دسترسی به شبکه بین المللی

برنامه شتابدهی SPARK هم اکنون در بیش از 60 مرکز تحقیقاتی و بالینی در سراسر جهان در حال اجرا می باشد و تیم ها می توانند به تمام هاب ها، منتورها و شبکه سرمایه گذاران فعالی که در این 60  نقطه حضور دارند، دسترسی داشته باشند. SPARK همچنین رویدادهایی را در ارتباط با مهم ترین وقایع و رویدادهای دنیای سرمایه گذاری در صنعت نیز برگزار می نماید و تیم ها می توانند ایده های خود را به سرمایه گذاران و همکاران بین المللی ارائه دهند.

سالانه دوبار، در ماه مه/ژوئیه و نوامبر/دسامبر، یک پنل خارجی تشکیل شده از مشاوران فعال در دانشگاه و صنعت، پروپوزال های ارائه شده از اقصی نقاط جهان به شتابدهنده اسپارک را بررسی می کنند و فینالیست ها قبل از انتخاب نهایی تیم ها برای ارائه در مقابل متخصصان فراخوانده می شوند

همانطور که ذکر شد، تمام تیم های متمرکز در حوزه سلامت و درمان و علوم زیستی،.(از دارو و واکسن گرفته تا ابزارهای تشخیصی پزشکی) می توانند پروپوزال های خود را به اسپارک ارائه نمایند.

راه حل های ارائه شده در پروپوزال ها باید دارای ویژگی های زیر باشند:

 • پاسخگوی یک نیاز در حوزه علوم زیستی، پزشکی و سلامت باشد.
 • از یک مسیر نوآورانه برای حل یک مشکل استفاده شده باشد و در صورت امکان بتوان برای آن حق IP (Intellectual Property) اخذ نمود.
 • در طی 2 الی 3 سال آینده، پتانسیل هدایت به سوی کاربرد بالینی، کارآزمایی های بالینی و یا تجاری سازی را داشته باشد.
حمایت مالی

اسپارک حمایت مالی قابل توجهی از تیم ها به عمل نمی آورد، و معتقد است.که بسیاری از درخواست هایی که به اسپارک ارائه می شوند صرفا در مرحله ایده پردازی بوده و لزوما صاحبان ایده هم نمی دانند که انجام حمایت مالی چگونه برای آن ها مفید خواهد بود. در واقع در اسپارک، تیم ها توانایی خود را برای دریافت فاند ها یا حمایت های مالی از سوی منابع مختلف دولتی یا خصوصی پرورش می دهند.

برنامه اسپارک برای منتورها و مشاوران

اسپارک، از طریق برنامه Spark Global، فرصت ویژه ای را برای استفاده از تخصص و شبکه های ارتباطی مشاوران،.برای کمک به صاحبان ایده، به منظور به سرانجام رساندن اهداف آن ها و همچنین توسعه شبکه ارتباطی آن ها فراهم می آورد.

برنامه اسپارک برای دانشجویان

اسپارک در همه زمینه ها، برنامه های آموزشی و پروژه های مختلفی مانند فراهم آوردن. فرصت همکاری با تیم های بین المللی در تز های آزمایشگاهی،.به موازات زمینه تحقیقاتی مدنظر آن ها فراهم می کند.

برنامه اسپارک برای صنایع

اسپارک شرایط مختلفی برای ایجاد شراکت از طریق توسعه و سنجش محصولات پایلوت و سنجش فناوری های آنان دارد.

تهیه شده در گروه ترویج و برندینگ شتابدهنده توانا
منابع

 

https://sparkfinland.fi

https://sparkfinland.fi/about-us

https://sparkfinland.fi/for-you

https://sparkfinland.fi/applying

https://sparkfinland.fi/education

https://sparkfinland.fi/faq

5 2 آرا
امتیاز محتوا

پست های مرتبط

خبررسانی
منو با خبر کن
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظر ها
فهرست